Czas schnięcia drewna może znacznie się różnić. Zależy on przede wszystkim od gatunku drzewa, jego grubości, wstępnego poziomu wilgotności oraz technik przetwarzania. Niektóre europejskie odmiany, między innymi dąb, mogą wymagać nawet roku, aby porządnie wyschnąć. Poniżej kilka wskazówek dotyczących tego, w jaki sposób powinno się prawidłowo suszyć drewno.
Tradycyjne sposoby suszenia drewna mają wielu zwolenników. Metoda ta wymaga staranności i cierpliwości. Warto posiłkować się miernikiem wilgotności, który ułatwi kontrolę rozpoczętego przez nas procesu na każdym etapie. W jaki sposób suszyć drewno na powietrzu? Przede wszystkim, z kawałków starego drewna należy wykonać prosty stelaż, który będzie izolować suszone deski od gruntu, zapewni dużą przewiewność i ułatwi proces schnięcia surowca. Następnie docelowe deski wystarczy ułożyć w uporządkowany stos, równolegle do siebie, pamiętając o pozostawieniu pomiędzy nimi co najmniej 5-10 cm wolnej przestrzeni – dla dobrej cyrkulacji powietrza. Ta metoda jest zdecydowanie lepsza niż włożenie świeżo ściętego drewna do ciemnej szopy pozbawionej dobrej wentylacji i dostępu słońca – w niej drewno będzie o wiele dłużej wysychać.
Najważniejszą zaletą suszenia drewna w piecu jest zdecydowanie lepsza kontrola procesu aniżeli wówczas, gdy stosujemy pierwszą z wymienionych metod. Korzystając z pieca, możemy sprawdzać wilgotność, temperaturę i przepływ powietrza w komorze pieca. Uzyskujemy drewno o bardziej równomiernym stopniu wysuszenia niż wtedy, kiedy pozostawiamy je do naturalnego wyschnięcia. Generalnie zewnętrzna warstwa drzewa schnie o wiele szybciej niż jego wewnętrzny rdzeń. Zaletą jest także możliwość eliminacji groźnych szkodników żyjących w drewnie. Warto jednak pamiętać, że z metodą tą wiążą się również pewne wady. Wśród najistotniejszych jest ryzyko powstania wewnętrznego naprężenia w drewnie, w konsekwencji prowadzące do powstania nieodwracalnego pęknięcia.